| Itt vagy most: Blog » Itthon » A Jobbik netkommandója

Őszintén szólva nem lep meg, amit ma az Indexen olvastam a Jobbik új stratégiájáról. Ennek lényege röviden, hogy a párt vezetése arra kérte a híveket, hogy legyenek aktívak a különböző közösségi oldalakon: fórumozzanak, blogoljanak, és kommenteljenek minden mennyiségben a párt nézeteit hirdetve, ezzel azt a látszatot keltve a különböző oldalakat böngésző olvasókban, hogy a párt nézetei valós támogatottságnak örvendenek a társadalomban, legalábbis az internetet használó közösségen belül.
Az ötlet semmiképp sem tűnik rossznak, hiszen pszichológiailag bizonyított tény, hogy a bizonytalan szavazók befolyásolásában igenis fontos szerepet játszhat, ha azok úgy érzik, a tömeghez tartozhatnak, és a többséget támogató döntést hozhatnak meg. A szociálpszichológiában - mely az egyes személyek egymásra gyakorolt hatását elemző tudomány - tömeglélektannak nevezik ezt a jelenséget, mely egyébként összefüggésben áll a csoportdinamikával, mely a szociálpszichológia egyik diszciplínájaként a csoporton belüli kapcsolatokat vizsgálja, azon pszichológiai változásokkal foglalkozik, melyek hatására az emberekben kialakul az egyének feletti egység érzése, melynek egyértelmű iránya a csoporttá alakulás.
Tény és való, a bizonytalan tömegek manipulációja nem újkeletű dolog, hiszen Goebbelstől kezdve valamennyi pártpropaganda célja az emberek megnyerése - na jó, az eszközökben van különbség. Magyarországon például a "pártközeli" közvéleménykutató cégek által bevett szokás, hogy a publikált felméréseikben szereplő számokkal manupilálnak: alul- vagy épp felülmérnek bizonyos pártokat, melyek szavazóit kiábrándítani vagy épp elaltatni akarják a majdani választási szerepléssel összefüggésben. De itt említhetnénk a 2002-től folyamatosan összetrombitált különböző politikai nagygyűléseket is, melyek emocionális töltetet adnak a résztvevőknek, erősítik bennük a csoporthoz tartozás érzését, az elkötelezettséget. A győzteshez húzás jelensége megfigyelhető a választások után készített felmérések eredményeiben is, a voksolások után rendszerint ugyanis többen vallják, hogy a nyertes pártra szavaztak, mint ahányan ténylegesen így tettek.
A Jobbik által a szimpatizánsoknak eljuttatott összeállításban arra hívják fel a támogatók figyelmét, hogy "bátran értékeljék és kommenteljék a videómegosztókra felkerült jobbikos videókat, ha pedig a pártot negatívan bemutató felvétellel találkoznak, higgadt érveléssel mutassák be, hogy vannak más vélemények is." A tegnapi nap kettő a hét elején feltöltött videómat is megtalálta egy jobbikos aktivista, és az alábbi "higgadt" kommentet fűzte hozzá a Vona Gábor kitiltásáról szóló képanyaghoz: "A PTE falai közé csak zsidók és zsidóbérenc politikusok mehetnek előadást tartani, magyarok nem. Ilyen mocsokban élünk. PTE vezetés - szégyeld magad!"
A probléma nem az, hogy vannak ilyen kommentek, mert mindig is voltak. A probléma az, ha ezt egy párt szervezett keretekben próbálja szokszorosítani. Mindazonáltal, hogy ügyes marketingfogásnak találom a Jobbik részéről, féltem ennek az országnak a szélsőséges nézetek terjesztésére leginkább kapható fiataljait.
- Értékelés csak felhasználók részére!
-
Címkék: kampany jobbik internet valasztas szelsosegesek radikalisok politikai_marketing
Kategória: Itthon
2 db komment érkezett
Attila · 2009.11.04 21:31:39 Az előző kommentednél vár egy megválaszolatlan kérdés :) |
|
saintdeFalla · 2009.11.04 20:08:01 Nos, a higgadtság nem kifizetődő a lelkeknek. Ezt sajnálom, de nem tudok ellene tenni :( |
|
Ha hozzáféréssel rendelkezel az oldalak bármelyikén, csak kattints a logójára, és jelentkezz be kedvenc közösségi oldaladon. (Ezt követően ne felejtsd el engedélyezni a kapcsolatot.) Ez azért jó, mert nem kell külön regisztrálnod, hanem a közösségi oldalakon megadott névvel tudsz hozzászólni.
![]() |
Egyben biztonságos is, hiszen a belépés a kiválasztott oldalon történik, így a nemethattila.hu oldalhoz semmilyen azonosító adatot sem kell megadnod. Az adatvédelemről az egyes weboldalak rendszere gondoskodik, amelyről már megbizonyosdhattál, hiszen használod ezek valamelyikét.